Dekalog

Kieslowski‘nin, Polonya televizyonu için, tanrı’nın musa’ya gönderdiğine inanılan “on dikte“inden yola çıkarak çektiği on kısa filmden oluşan televizyon dizisi.

1988 yılında çekimine başlanan ve her birinde ayrı öykülerin anlatıldığı bu on kısa film, aşina “dizi” film formatında değildir. her bölümün öyküsü ve oyuncuları farklıdır. buna karşın, devamlılığı olmayan “dekalog”da oyuncular, kendi oynadıkları birim dışarıya da yer yer görünürler. zaten tüm olaylar aynı bölgede olmaktadır. aynı blokta oturan bu oyuncular zaman zaman asansörde, apartman girişinde, taksi beklerken, postanede vb. yaşamın içinde karşılaşırlar. bunun yanı sıra tüm bölümlerde bulunan “esrarengiz” bіr şahsiyet de vardır; yönetmen, kişisel olarak bu karakterin on bambaşka öyküye şahitlik etmesini sağlayarak bütünlüğü korumaya çalışmıştır.

dekaloglar, büyük bloklarda yaşayan insanların küçük dairelerindeki öykülerdir. dekalog, bіr tam olarak üç bin yıldır en büyük öğreti olarak insanın önüne konan din, etik, erdem gibi kuramlara yeniden benzer insan – bu defa 20. yüzyılda yaşamış “çağdaş” insan- göre yapılan bіr eleştiridir. bu tenkit, bölümler boyunca doğrudan göndermeler.

« Gönderiye Oy ver / Gönderiyi Paylaş »

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

escort bodrum