Turgay Tanülkü
Turgay Tanülkü

Turgay Tanülkü Biyografi

Usta sanatçı Turgay Tanülkü 18 Temmuz 1953 tarihinde Uşak’ ta doğdu. Özellikle Kurtlar Vadisi dizindeki Şahin Ağa rolüyle tanındı. Turgay Tanülkü’ nün tiyatro ile tanışması ilkokul sıralarındayken Halkevleri’ nde yaptığı çalışmalar sayesinde olmuştur. 1970’ li yıllarda Ulucanlar ve Sinop cezaevlerinde toplamda 7 yıl hapis yatmıştır.

1976 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’ nda görev almaya başladı. Usta oyuncu 1970-1971 yılları arasında ise Leningrad Tiyatro Akademisi kurslarına katılarak Psikojimnastik eğitimi almıştır. Aynı zamanda 1983 yılından beri Psikodrama ve Tiyatro dersleri vermektedir.

Turgay Tanülkü 1987-1989 yılları arasında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro bölümünde Oyunculuk Ana Sanat Dalında Rol ve Sahne dersleri üzerine öğretmenlik yapmıştır. Devlet Tiyatroları sanatçısı olan sanatçı çeşitli sinema filmleri ve dizi filmlerde rol almış ve ayrıca seslendirme çalışmalarında bulunmuştur.

Turgay Tanülkü‘ nün rol aldığı başlıca film ve diziler şunlardır.

  • 2014 – Mutlak Adalet (Sinema Filmi)
  • 2014 – Kod Adı K.O.Z. (Sinema Filmi)
  • 2014 – Güllerin Savaşı (TV Dizisi)
  • 2014 – Asasız Musa (Sinema Filmi)
  • 2013 – Halam Geldi (Sinema Filmi)

Turgay Tanülkü Resimleri

« Gönderiye Oy ver / Gönderiyi Paylaş »

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

escort bodrum